Minibus Hire Minibus Hire York Minibus Hire Liverpool Local minibus Hire Minibus Hire in Manchester Minibus Hire Newcastle Minibus Hire
Ndahet nga jeta Halrod Hayes, ja sekreti i mbijeteses në Odisen e Luftës së Dytë Botërore - Struga.net

Ndahet nga jeta Halrod Hayes, ja sekreti i mbijeteses në Odisen e Luftës së Dytë Botërore

0
25hayes-obit-1-articleLarge

Harold Hayes, është personi i fundit i cili është ende gjallë nga grupi i mjekëve që u rrëzuan me avion në Shqipërinë e pushtuar nga nazistët në vitin 1943. Hayes ka ndërruar jetë në Medford, ai vdiq në moshën 94 vjeçare.

Pas vdekjes së tij në spital, vajza e tij Margaret Bleakley tha se: Mbijetesa e 30 personave ishte një sekret i gjatë, i mbajtur që pas Luftës së Dytë Botërore. Bëhet fjalë për historinë e 13 infermiereve femra, 13 mjekëve meshkuj dhe ekuipazhi i një avioni, të cilët ishin bllokuar nga armiqtë për nëntë javë, duke u fshehur shpellat e fshatrave në malet e Shqipërisë, në mes të dimrit.

“Për shumë vite, unë nuk kam thënë asgjë në lidhje me atë që ndodhi në Shqipëri,” tha zoti Hayes në një intervistë telefonike në 2015 për New York Times. “Pas luftës, Enver Hoxha ishte i pamëshirshëm. Nëse ai zbulonte emrat e të gjithë atyre që na kishi ndihmuar, ai ekzekutonte ata dhe familjet e tyre”.

Hayes nuk kishte rol të veçantë në mbijetesën e grupit, por duke u kujdesur për gjithë shokët e tij të kohës së luftës, ai u bë një kanal i fundit për historinë e tyre, e cila ishte e lidhur në një biografi të vitit 1999 nga një prej infermiereve, dhe më shumë kohët e fundit në disa libra, sidomos “Rescue Sekret” (2013), nga Cate Lineberry, llogaria e të cilit u mbështet kryesisht në kujtimet e z Hayes.

Në nëntor 8, 1943, infermierë, mjekë dhe evakuimin mjekësor i Forcave Ajrore të ushtrisë Amerikane u nisën drejtë Barit, në bregun lindor të Italisë, ku qindra trupa të plagosur ishin duke pritur evakuimin nga ajri. Punonjësit mjekësorë, duke përfshirë z Hayes, 21 vjeç, nga Indianola, ishin nga 21 deri në 36 vjeç.

Pas një ore fluturim, avioni humbi në një stuhi të madhe mbi detin Adriatik. 100 milje larg, sigurisht ai kaloi në brigjet e Shqipërisë dhe u kap nga luftëtarët gjermane, të cilët ishin duke sulmuar me armë. Avioni ra në një ulje, në një kënetë 25 milje në brendësi të tokës. Willis Shumëay, 23, shefi i ekuipazhit, ishte i vetmi viktima, me një dëmtimi në gju që e la atë të paaftë për të ecur.

Amerikanët të çorientuar nuk kishte asnjë ide se ku ata ndodheshin. Nga frika e një shpërthimi të të avionit ata u përpoqën të largohen sa më parë nëpër pyll, aty hasin një grup njerëzisht. Një fliste pak anglisht. Ai ishte Hasan Gina, një lider anti-gjermane partizan. Ai u tha amerikanëve se ata ishin në Shqipëri.

Më pas, ata mësuan se ishin 150 milje në lindje të Barit, në anën e gabuar të Adriatikut, të rrethuar nga forcat gjermane që kishin pushtuar Shqipërinë për muaj, dhe u kapën në një luftë civile mes grupeve rivale partiake.

33

Të mbijetuarit, u takuan gjithashtu me udhëheqësit e tjerë partizane, dhe të mësuar nga një agjent britanik i cili kishte parashutua kohët e fundit në vend.

Afati i tyre zgjati vetëm pak ditë. Më pas, ata u zgjua me armë zjarri dhe shpërthimi i predha artilerie pasi forcat gjermane hynë në qytet. Në konfuzionin që pasoi, avionët gjermanë strafed një kamion që mbante disa nga amerikanët ikën. Tre infermierë u ndanë nga grupi kryesor dhe ngelën pas në Berat; ata u strehuan në një shtëpi në fermë, dhe mbetën të fshehur në atë zonë për katër muaj.

Grupi kryesor i amerikanëve u ngjit në këmbë në një fshat malor dhe u kapën në një shkëmbim zjarri mes grupeve partizane dhe gjermanëve. “Ishte hera e parë që amerikanët kishin dëgjuar për gruper luftarake, dhe ata kishin filluar të kuptojnë se ata ishin në rrezik nga beteja e brendshme të vendit me gjermanët”, ka shkruar znj Lineberry në “Shpëtim Sekret. ”

Kanë hasur në rreziqet e tjera. “Disa nga batanije të ofruara për ta për tu mbuluar nga të ftohtit, ishin infektuar me pleshta dhe morra,” shkroi Lineberry.

Amerikanët kanë qenë shpesh në gjendje për të gjetur ushqim. Duke u përballur me urinë, kanë bërë çaj nga kashtë, kanë ngrënë manaferra që kanë përkeqësuar edhe diaret e tyre.

“Edhe pse të gjitha këmbët e tyre shpejt ndjehet si blloqe akulli dhe trupat e tyre dridheshin, ata e dinin se ata kishin për të mbajtur vazhdim e sipër”, ka shkruar znj Lineberry. “Bora po vinte dhe ccdo gjë po bëhej më e vështirë”.

25hayes-obit-2-articleLarge

Më 27 nëntor, inteligjenca britanike në Shqipëri ka mësuar nga partizanë se avioni amerikan që kishte infermierët u rrëzua dhe ekuipazhi i gjithë ishin ende gjallë, duke u përpjekur për të arritur në bregdetin.

Më 9 janar, pas një përvojë të hidhur 63-ditore, 27 amerikanë – 10 infermierë dhe 17 mjek – hipën në një anije britanike dhe kaluan për në Itali, ndërsa 3 infermier ndenjën tek gjermanët në Berat.

Pas luftës, zoti Hayes u kthye në jetën civile, mori pjesë në Iowa State College dhe u bë një inxhinier për aviacionin e Amerikës së Veriut , ai projektoi aeroplanë ushtarakë dhe kryeu e studime për Forcat Ajrore dhe Komunikacioni ajror dhe Hapësirë Administrata Kombëtare deri sa ka dalë në pension në vitin 1984. Ai u martua me Betty Allen në vitin 1944.

Harold Lyle Hayes ka lindur në Pekin, Iowa, më 11 prill, 1922, për të Ralf dhe Jenella Van GORP Hayes. Ai u diplomua nga shkolla e mesme në Indianola në vitin 1940. Pas Japonia sulmoi Pearl Harbor më 7 dhjetor 1941, ai u hartua, vullnetarisht si një mjek dhe nga 1943 ishte në Sicili, duke fluturuar misione evakuimit.

“Atij ju venit kjo histori me kalimin e viteve, ai rrallë foli për përvojë e hidhur e tij gjatë atyre viteve” , ka shkruar znj Lineberry./ NYTimes.com/ Pershtatur nga opinion.al

NGA ROBERT D. McFADDEN

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2017 Struga.net

Struga | Struga Lajm | Bota Sot | Kosova Sot | Lajme Sportive | Rilindja | Kercova

|Privacy policy | Powered by Alb Hosting