minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Pavarësisht kundërshtimit të Kinës, Obama pret Dalai Lamën në Shtëpinë e Bardhë - Struga.net

Pavarësisht kundërshtimit të Kinës, Obama pret Dalai Lamën në Shtëpinë e Bardhë

0

Presidenti amerikan Barack Obama do të takoj në Shtëpinë e Bardhë, liderin shpirtëror tibetian në ekzil, Dalai Lama, ditën e premte.Kina ka kërkuar nga SHBA që të anuloj takimin, duke thënë se kjo do të ‘ndikoj seriozisht në marrëdhëniet në mes të Kinës dhe SHBA-ve’.Kina e njeh Dalai Lama si separatist,derisa lideri shpirtëror thotë se ai vetëm kërkon autonomi më të gjerë për Tibetin, dhe jo pavarësi.Zyrtarët thonë se SHBA nuk e mbështet pavarësinë e Tibetit, por interesohet për të drejtat e njeriut në Kinë.Takimi i fundit në mes tyre ishe në vitin 2011, me pajtimin e Kinës…. …

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy