minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
267 beteja të fituara me italianët: Ja pse Omar Mukhtari u quajt “Luani i Shkretëtirës” - Struga.net

267 beteja të fituara me italianët: Ja pse Omar Mukhtari u quajt “Luani i Shkretëtirës”

0

Për Omar Mukhtarin, të quajtur ndryshe si “Luani i Shkretëtirës”, thuhet u në një hero në pleqëri, siç besojnë disa, por në fakt e tërë jeta e tij ishte një heroizëm i gjallë fund e krye.

Si i ri, ai shkoi në Çad për të luftuar kundër kolonialistëve francezë, të cilëve u shkaktoi vuajtje dhe humbje të mëdha.

Omar Mukhtar udhëtoi nëpër Afrikën Lindore dhe Shkretëtirën e Madhe për të ndërtuar xhami, përhapur Islamin dhe për t’u mësuar muslimanëve besimin e tyre.

Pas pushtimit italian të vendit të tij Libi në 1911, Omar Mukhtar u kthye në atdheun e tij dhe luftoi kundër italianëve. Ai zhvilloi 267 beteja kundër tyre, sa më të vogla të ishte e mundur, dhe fitoi çdonjërën prej tyre, duke u shkaktuar humbje të mëdha italianëve. Kjo bëri që qeveria në Romë të ndryshonte katër herë për shkak të humbjeve në Libi, me protagonist atë, “Luanin e Shkretëtirës”.

Italianët, për hakmarrje, ia vranë gruan e tij, faji i vetëm i së cilës ishte të qënit bashkëshortja e “Luanit”.

Thuhet se flinte vetëm 5 orë në ditë dhe se ushqimet e tij më të zakonshme ishin qumështi i dhisë, hurmat dhe buka, dhe se veçanërisht e donte qullin e elbit me hurma që gruaja e tij e përgatiste posaçërisht për të.

Italianët i ofruan atij një shtëpi luksoze dhe një pagë prej 5,000 paund italianë. Gjithashtu, i premtuan t’ia dërgonin fëmijët e tij në Itali për shkollim, të gjitha në këmbim të braktisjes së rezistencës, por ai refuzoi prerazi.

Italianët kapën Omar Mukhtarin pasi ai ra nga kali dhe u plagos rëndë. Forcat që e kapën ishin të përbërë kryesisht nga tradhtarë arabë dhe mercenarë nga Etiopia.

Oficerët italianë nuk e dinin se kishin kapur Omar Mukhtarin, sepse nuk kishin një fotografi të tij, por u njoftuan nga një prej tradhtarëve i cili kishte qenë më parë me të gjatë kohës që organizonte luftën kundër ushtrisë italiane.

Kur italianët e sollën në vendin e ekzekutimit, poeti Ahmed Shevki këndoi vargje të cilat thuhet se trishtuan dhe xhelatin e Omarit, gjeneralin Grazianin. Ky i fundit u përpoq të bindte Omar Mukhtarin që të urdhërojë pasuesit të dorëzoheshin. në këmbim të lirimit të tij.

Por fjalët e fundit të “Luanit të Shkretëtirës” përballë ekzekutuesit Graciani ishin:

“Ne nuk dorëzohemi. Ne o fitojmë ose vdesim.

Ky nuk është fundi.

Ju do të duhet të luftoni me brezin tonë të ardhshëm dhe ata që i ndjekin ata.

Sa për mua, unë me siguri do të jetoj më shumë se xhelatin tim”.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy