minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
39 të vdekur dhe rrezik konfrontimi ruso-turk, akuza: Turqia futet në luftë, nis avionët ushtarakë kundër Armenisë - Struga.net

39 të vdekur dhe rrezik konfrontimi ruso-turk, akuza: Turqia futet në luftë, nis avionët ushtarakë kundër Armenisë

0

Një luftë e re po zhvillohet sot në Lindjen e Mesme, ndërsa Turqia tregoi muskujt e saj duke mbështetur Azerbajxhanin. Kjo mosmarrëveshje e ashpër mes dy vendeve ka lënë të vdekur deri më tani 39 persona.

Separatistët armenë pretendojnë se ata u sulmuan nga mercenarë turq dhe avionët ushtarakë F-16 në rajonin e Nago-Karabak, i cili i përket Azerbajxhanit, por është i banuar kryesisht nga armenët etnikë.

Udhëheqësi separatist Arayik Harutyunyan akuzoi Turqinë për një ‘politikë agresive dhe ekspansioniste’ në rajon, ndërsa Ankara u zotua për mbështetje të plotë për ‘vëllezërit azerbajxhanas’.

Edhe Rusia mund të përfshihet në këtë konflikt, si një aleate e Armenisë së krishterë, duke rrezikuar ne kete menyre nje perballje ruso-turke.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy