minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Armiku ende i pamposhtshëm COVID: Kështu po mbyllet Suedia e pambyllshme - Struga.net

Armiku ende i pamposhtshëm COVID: Kështu po mbyllet Suedia e pambyllshme

0

Qeveria suedeze prezantoi masat më të rrepta, duke përfshirë një rekomandim për të mbajtur maska ​​në transportin publik dhe mbylljen e vendeve të punës që nuk janë të nevojshme.

Numri i njerëzve në restorante po zvogëlohet. Mund të jenë maksimumi katër persona në një tryezë dhe po vendoset një kufizim për njerëzit në dyqane, qendra tregtare dhe palestra.

Ndalohet shitja e alkoolit nga ora 20:00.

Pishinat, qendrat sportive dhe muzetë gjithashtu po mbyllen.

“Nuk është e mundur të kthehemi në jetën e përditshme. Një pandemi është çështje e jetës dhe e vdekjes,” tha kryeministri Stefan Lofven një konference shtypi.

Suedia, e cila kundërshtonte bllokimin, është në mes të një vale serioze të dytë të pandemisë pasi ka regjistruar një numër rekord të infektimeve pothuajse çdo javë në dy muajt e fundit. Vendi, i cili ka një popullsi prej rreth 10 milion, deri më tani ka mbi 7,800 jetëhumbje, dukshëm më shumë se në vendet fqinje nordike.

Mbreti Carl XVI i Suedisë Gustaf beson se sistemi ka dështuar.

“Ne kemi një numër të madh të vdekjeve dhe kjo është e tmerrshme”, tha mbreti.

“Kjo pandemi është e tmerrshme kur marrim parasysh se sa njerëz kanë vdekur, sa hidhërim dhe zhgënjim ka në shumë familje, por edhe midis pronarëve të biznesit që janë në gjunjë,” shtoi ai.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy