minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Erdogan godet fort grekët dhe francezët: Ju sfidojmë në tokë, ajër dhe det. Jemi të vendosur, s’kemi qënë kurrë shtet kolonial - Struga.net

Erdogan godet fort grekët dhe francezët: Ju sfidojmë në tokë, ajër dhe det. Jemi të vendosur, s’kemi qënë kurrë shtet kolonial

0

Pozicionimi i ndërkombëtarëve krah Greqisë nuk ka ndikuar aspak tek Presidenti i Turqisë, Erdogan. Ky i fundit jo vetëm që nuk tërhiqet nga qëndrimi i tij, por vijon me deklaratat provokuese.

Së fundmi, duke folur në ceremoninë e diplomimit të ushtarakëve të rinj, Erdogan është shprehur se Turqia është gati të sfidojë armiqtë në çdo terren, në tokë, ajër dhe në det.

“A e pranojnë grekët atë që do t’u ndodhë atyre për shkak të udhëheqësve të tyre të paaftë dhe ambiciozë? Ne i sfidojmë armiqtë tanë në tokë, det dhe në ajër”.

Pa përmendur nuk la as Francën, një nga shtetet më aleate të Greqisë.

“A e di qytetari francez që do të paguajë për shkak të udhëheqësve të tij të paaftë dhe ambiciozë?

Janë shtuar kërcënimet kundër të drejtave dhe interesave tona në rajonin e Mesdheut dhe Egjeut.

Unë besoj se me ndihmën e Zotit, nuk do të ketë asnjë pengesë në hapat e Turqisë.

Pyetja është: A janë gati të bëjnë të njëjtat sakrifica ata që qëndrojnë përpara nesh në Mesdhe?

Ata e kanë parë vendosmërinë tonë kur bëhet fjalë për mbrojtjen e të drejtave tona.

Si në tavolinë, ashtu edhe në terren. Në tërë historinë e saj, Turqia nuk ka qenë kurrë një shtet agresiv, është një nga vendet e rralla si shtet jo-kolonial.

Turqia nuk ka qenë kurrë një vend që sulmonte vendet e tjera”, ka thënë ndër të tjera Presidenti Erdogan.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy