minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
“Infektohet” edhe vendi ku pandemia nuk ekzistonte: 36 infeksione të reja, mes tyre 26 ushtarë - Struga.net

“Infektohet” edhe vendi ku pandemia nuk ekzistonte: 36 infeksione të reja, mes tyre 26 ushtarë

0

Antarktida, dikur kontinenti i vetëm që nuk u prek nga pandemia e koronavirusit, thuhet se ka regjistruar rastet e para.

36 infeksionet e reja janë midis njerëzve të vendosur në një bazë kërkimore kiliane dhe përfshijnë 26 anëtarë të ushtrisë kiliane dhe 10 punëtorë mirëmbajtjeje.

Media në gjuhën spanjolle njoftoi të hënën shpërthimin në bazën kërkimore të gjeneralit Bernardo O’Higgins Riquelme.

Në një deklaratë, ushtria kiliane tha: “Falë veprimit parandalues ishte e mundur të lehtësohej personeli në fjalë, i cili, pasi iu nënshtrua një kontrolli mjekësor dhe administrimit të një testi PCR … doli të ishte pozitiv për Covid-19 ”, sipas Neësëeek.

Raportohet se tre anëtarë të ekuipazhit në një anije që ofrojnë mbështetje për bazën gjithashtu kanë rezultuar pozitivë që kur janë kthyer nga misioni i tyre në Antarktidë.

36 individët që kanë rezultuar pozitivë që atëherë janë evakuuar në qytetin Punta Arenas në Kili, ku raportohet se janë nën izolim dhe në gjendje të mirë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy