minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Italia gati të rihapë shkollat: Ja disa nga vështirësitë që po përballet - Struga.net

Italia gati të rihapë shkollat: Ja disa nga vështirësitë që po përballet

0

Italia, epiqendra e parë Covid-19 jashtë Kinës, ka përdorur një regjim agresiv testimi dhe maska mbrojtëse për të mposhtur një valë të dytë të pandemisë deri më tani. Por ndërsa fëmijët e kombit përgatiten të kthehen në klasë, shumë shkolla po marrin masa të forta për të evituar një shpërthim të ri të virusit në vend.

Distancimi shoqëror është jetik për të lehtësuar përhapjen e koronavirusit, por shumica e shkollave italiane ende përdorin “banka” të modës së vjetër, ose stola, që mbajnë disa studentë në to për të kursyer hapësirë ​​në klasat e tyre të tejmbushura. Tavolinat individuale janë të rralla, veçanërisht në nivelet e klasave të ulëta.

Ministria e Arsimit në Itali nxori një tender në mbarë Europën më herët në korrik për tre milion tavolina individuale. Një vendim pritet që së shpejti – për shpërndarje deri në 8 shtator, kështu që shkollat ​​të mund të organizojnë mobiliet e reja në kohë për studentët që do të rikthehen në mes të muajit.

Por shumë rrethe janë të brengosura se tavolinat e reja nuk do të vijnë në kohë, kështu që ata po përgatiten t’i marrin gjërat në duart e tyre duke parë tavolina të vjetra ekzistuese.

Kthimi i studentëve në shkollë shihet si një hap thelbësor përpara për Italinë, e cila deri më tani ka shmangur një valë të dytë të virusit. Ishte kombi i parë europian që u bllokua. Disa shkolla u mbyllën që në 5 Mars – të gjitha u mbyllën në 10 Mars – dhe vetëm fëmijët më të vegjël deri më tani janë lejuar të kthehen.

Ministrja e Arsimit në Itali Lucia Azzolina është përballur me kritika të ashpra për trajtimin e saj të rihapjes së shkollave.

Ndërsa pothuajse çdo entiteti tjetër në vend u lejua të fillojë rihapjen në 18 maj, pas një mbyllje drakoniane, fluturimet, baret e restorantet dhe përfundimisht shërbimi i tryezës deri në fillim të qershorit, shkollat, kushtet e të cilave zakonisht kalojnë në korrik, u mbajtën mbyllur.

Teatrot dhe palestrat në të gjithë vendin rihapën në korrik – me rregulla të rrepta të distancimit social – por megjithatë, shkollat ​​e Italisë mbetën të mbyllura.(CNN)

Share.

Comments are closed.