minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Kompleksi misterioz: Asnjë dëshmi e një bombe bërthamore të Koresë së Veriut - Struga.net

Kompleksi misterioz: Asnjë dëshmi e një bombe bërthamore të Koresë së Veriut

0

Çështja e ekzistencës së një fabrike misterioze të Koresë së Veriut që mund të prodhojë përbërës për ndërtimin e bombave bërthamore është ende pa prova të qëndrueshme, sugjeron një raport të ri, i cili përpiqet të sqarojë nëse struktura e Kangson prodhon makina ose i përdor ato për të bërë bomba bërthamore.

Një kompleks jointeresant, i quajtur Kangson, në periferi të Jugperëndimit të Pyongyang, u identifikua për herë të parë publikisht në 2018 nga një ekip analistësh, bazuar në të dhënat publike, si një vend i mundshëm për një strukturë për pasurimin sekret të uraniumit për bomba bërthamore.

Një raport i vëzhguesve të 38 North, në të cilin kishte qasje Reuters, tregon se imazhet satelitore tregojnë për një strukturë që bën përbërës centrifugues, makina të teknologjisë së lartë të përdorura për pasurimin e uraniumit.

“Karakteristikat janë më treguese të një impianti që mund të prodhojë përbërës të centrifugës,” shkroi Olli Heinonen, një ish zyrtar i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), në një raport.

Por imazhet satelitore sugjerojnë që kompleksi nuk ka infrastrukturën e nevojshme për pasurimin, sipas Heinonen, i cili aktualisht punon për Timson Cente, një institucion studimor në Uashington që drejton projektin 38 North.

David Albright, një nga analistët e parë që zbuloi ekzistencën e zonës, i tha Reuters se mund të ishte një fabrikë sekrete e pasurimit të uraniumit, por që nuk ka prova përfundimtare për të.

Në mënyrë të ngjashme, një burim i njohur me raportimin dhe analizën e inteligjencës amerikane tha se kishte arsye për të dyshuar se Kangson po pasuronte uranium, por që provat nuk ishin përfundimtare.

“Kangson ka shumë nga karakteristikat e një vendi të pasurimit të uraniumit,” tha Ankit Panda, një bashkëpunëtor i vjetër në American Carnegie Endowment për Paqen Ndërkombëtare.

IAEA tha se Kangson po tregonte disa karakteristika të vendit të pasurimit të uraniumit, por nuk mund të ishte i sigurt, pasi Koreja e Veriut dëboi inspektorët e Kombeve të Bashkuara në 2009.

Pyongyang mohon të ketë pajisje sekrete bërthamore, të cilat ishin problemi kryesor i dështimit të samitit të Hanoi-t 2019 të Presidentit Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy