minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Korriku shënon temperaturat më të larta se ndonjëherë: Muaji i tretë më i nxehtë që nga shekulli i 19-të - Struga.net

Korriku shënon temperaturat më të larta se ndonjëherë: Muaji i tretë më i nxehtë që nga shekulli i 19-të

0

Ndërsa mund të kemi një mot jashtëzakonisht të ngrohtë në Europë, nuk është lajm i mirë për planetin.

Ky korrik ishte i treti më i nxehti në rekord, me vetëm 2016 dhe 2019 të regjistruar si më të nxehtë sipas Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Kopernikut.

Regjistrimet e para të temperaturës datojnë që nga shekulli i 19-të dhe muaji i kaluar ishte një nga më të nxehtit që atëherë. Lajmet vijnë ndërsa Europa Perëndimore është në mes të një valë të nxehtë me temperatura në Spanjë parashikuar të arrijë mbi 40.

Në qershor, banorët u evakuuan nga një zonë e Italisë veriore, ndërsa akullnaja Mont Blanc kërcënonin të shembeshin nga nxehtësia ekstreme. Një copë akulli që do të mbushte Royal Albert Hall në Londër më shumë se pesë herë ishte në rrezik të shkëputej nga akullnaja.

Nxehtësia ekstreme ka qenë e lidhur me zjarret në Siberi të cilat, sipas pamjeve satelitore, deri më tani këtë vit kanë djegur një zonë më të madhe se Greqia.

“Regjioni i përhapur i Siberisë së Rusisë u bë një pikë e nxehtë klimatike, duke u ngrohur shumë më shpejt se pjesa tjetër e planetit,” tha Grigory Kuksin, shefi i Njësisë së Zjarrit të Rusisë.

Kjo verë ka sjellë tashmë valë të nxehtit, derdhje të naftës të shkaktuara nga shkrirja e permafrostit dhe zjarret e egër të pyjeve.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy