minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Loja e pisët me 6000 kandidaturat e PD, si thikë pas shpine për opozitën dhe LSI - Struga.net

Loja e pisët me 6000 kandidaturat e PD, si thikë pas shpine për opozitën dhe LSI

0

Nga Kreshnik Spahiu

A e dini kur Lulzim Basha e shpiku idenë e mijëra kandidaturave e nga baza: “Nga posht-lart”?

24 orë pasi Rama propozoj listat e hapura dhe listat unike për koalicionet, Lulzimi nxitojë të promovojë mijëra kandidatura nga baza.

A e dini cilat janë arsyet që Lulzim Basha propozojë këtë skemë:

– sepse Lulzim Bashës i duhej një lojë fallco që listat janë të hapura mes demokratve dhe ska pse të jenë të hapura në kuti votimi

– sepse Lulzim Basha duhet ti tregonte amabsadorve që po hap lista brenda partisë dhe ska pse ti hapi në kutitë e votimit

– sepse Lulzim Basha duhet të heq “mutin” në të cilin e futi grupin parlamentar me listat e sharlatanve më qesharak në 100 vitet e fundit

– sepse përgjegjsinë e listave do ja kaloj Besnikut, Nishanit dhe Rulit pas zgjedhjeve.

– sepse i duhet një alibi pas zgjedhjeve nëse humbet, si mënyrë që mos japë dorëheqje!

– sepse duke nxjerr 6000 emra kandidatësh i vendos gardhin aleatve duke i përgatitur që s’ka hapësira për emrat tuaj se gjoja Partia Demokratike ka aq shumë kapacitete sa nuk ka hapësira as për të vetët.

– sepse në bazë të kushtetutës dhe ndryshimeve 45 emra në lista duhet jenë nga LSI e cila ja 50% të vendeve në parlament nga krahu opozitar në zgjedhjet e fundit. Luli po përgatit terrenin mos i jap aq vende njerzve të Monika Kryemadhit

– sepse ligjërisht aleatve opozitar u takojnë 65 emra në 140 kandidat dhe kjo është kosto e madhe për Partinë Demokratike

– sepse me komisionin Ruli-Mustafai, u hodh në erë parimi dhe premtimi “një antar, një votë” duke gënjyer Partitë popullore Europiane, dhe duke e zevendësuar me parimin “6000 demokrat i zgjedh Besniku i partisë”

– sepse askush nuk i beson prrallat e Lulzimit që kandodaturat do i përzgjedhi Besniku apo Genci dhe nuk do pyetet fare fare Sali Berisha. Të gjithë e dinë që vulën e listës e vendos doktori.

Në këto kushte, sipas gjithë gjasave dhe informacioneve, opozita e bashkuar ndahet në 3 koalicione:

1- Koalicioni Basha

2- Koalicioni Meta

3- Koalicioni Opozita e Re

6000 kandiaturat e Lulzimit që po i filtron “Besniku i partisë”, po përçajnë vetë Partinë Demikratike sepse në fund do kandidohen 100 emra dhe 5900 të tjerët do jenë të pakënaqur dhe të tradhtuar, por do hedhi në erë edhe bashkpunimin me LSI apo me aleatët ku një pjesë e tyre do bashkohem rreth Ilir Metës.

Një gjë është e sigurtë që LSI do jetë në pushtet në 2021 sepse do i bashkohet fituesit dhe jo krye-mashtruesit.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy