minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Masat e reja në Gjermania dhe apeli nga Merkel - Struga.net

Masat e reja në Gjermania dhe apeli nga Merkel

0

Merkel foli pas një takimi midis qeverive federale dhe shtetit.

Udhëheqësit federalë dhe shtetërorë kaluan më shumë se pesë orë duke diskutuar se si të forcojnë masat e koronavirusit përballë rritjes së nivelit të infeksionit, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Rregulloret e reja për të cilat është rënë dakord, përfshijnë një gjobë minimale prej 50 € për këdo që kapet pa maskë për fytyrë në vendet ku veshja e një maske është e detyrueshme, siç është në dyqane dhe transport publik.

Gjermania gjithashtu planifikon të zgjasë një ndalim të ngjarjeve të mëdha nga fundi i tetorit deri më 31 dhjetor. Do të zbatohet për gjithçka, nga festivale dhe koncerte, deri në ngjarje të mëdha sportive me spektatorë, përcjell tutje albinfo.ch.

“Pandemia e koronës është një “sfidë”, tha Merkel pas konferencës së mbajtur në internet. Deri më tani, Gjermania “ka kaluar pandeminë mirë”, shtoi ajo.

Sidoqoftë, rritja e infeksioneve gjatë muajve të verës po merret shumë seriozisht. “Humbja shtesë e kufizimeve nuk mund të justifikohet,” tha Merkel.

“Numrat po rriten shumë shpejt,” tha ajo, duke shtuar se Gjermania duhej të parandalonte një “bllokim të dytë”.

Merkel paralajmëron kundër udhëtimit në zonat e rrezikut

Merkel shpjegoi se shumë prej rasteve ishin të lidhura me njerëz që ktheheshin nga zonat e rrezikut. Ajo paralajmëroi kundër njerëzve në Gjermani të ndërmarrin udhëtime jo thelbësore në zona të klasifikuara si rrezik të lartë, siç janë SH.B.A. dhe India.

Për muaj të tërë, njerëzit që kthehen nga zonat me rrezik të lartë u është dashur të karantinohen pas udhëtimit.

Qeveritë federale dhe shtetërore apeluan që njerëzit të respektojnë detyrimet e karantinës. Kontrollet nga autoritetet lokale do të rriten dhe gjobat do të vendosen nëse njerëzit shkelin rregullat.

“Ata që shkelin detyrimin do t’iu nënshtrohen gjobave të rënda,” tha Merkel.

Ndërkohë, kushdo që me vetëdije shkon në një udhëtim të shmangshëm në një zonë rreziku dhe pëson humbje të fitimeve për shkak të detyrimit të karantinës, nuk do të paguhet kompensim në të ardhmen.

Gjermania në fillim të këtij muaji prezantoi teste të detyrueshme falas për udhëtarët që ktheheshin nga zonat me rrezik të lartë dhe testet vullnetare falas për ata që ktheheshin nga diku tjetër.

Por pas shqetësimeve se laboratorët gjermanë ishin duke u mbingarkuar, qeveria do të heqë testet falas për ata që kthehen nga zonat pa rrezik nga 15 shtatori.

Të kthyerit nga zonat e rrezikut do të duhet të kalojnë në karantinë dhe nuk do të lejohen të bëjnë një test para ditës së pestë pas kthimit të tyre.

Kjo është për të ndaluar një infeksion që të mos zbulohet gjatë ditëve të fundit të qëndrimit jashtë vendit. Karantina mund të përfundojë pas një rezultati negativ të këtij testi. Bavaria do të vazhdojë të ofrojë teste falas, gjithashtu për të kthyerit nga zonat jo me rrezik, deri në të paktën 1 tetor.

Qeveria gjithashtu është e vendosur të shqyrtojë nëse njerëzit që kthehen nga udhëtimi duhet të paguajnë vetë testin.

Masat e reja në Gjermania dhe apeli nga Merkel shkruan Albinfo.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy