minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Mjekja e OBSH: Si lidhet negativisht ndotja e ajrit me COVID-in - Struga.net

Mjekja e OBSH: Si lidhet negativisht ndotja e ajrit me COVID-in

0

Mjekët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë folën për ndotjen e ajrit në një konferencë për shtyp dhe lidhjen me koronavirusin.

Në fillim të konferencës, u shpreh se rreth 7 milion vdekje të parakohshme të njerëzve shkaktohen nga ndotja e ajrit çdo vit.

Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të frymëmarrjes dhe koronavirusi është pikërisht ai.

Dr. Maria Neira shpjegoi se ajri i ndotur që ne thithim shkon direkt në mushkëritë tona.

“Përmes mushkërive, ajri shkakton dëme të mëdha, duke rritur rrezikun e sëmundjeve kronike të frymëmarrjes: kanceri i mushkërive, sëmundjet kronike obstruktive të mushkërive, astma, pneumonia dhe të tjerat. Dhe grimca shumë të vogla nga ajri mund të arrijnë në qarkullimin e gjakut dhe të ndikojnë në sistemin kardiovaskular dhe organet e tjera”, shpjegoi ajo.

Kur bëhet fjalë për rastin e ndotjes në pacientët që vuajnë nga COVID, ajo tha sa vijon:

“Ata do të jenë në rrezik më të madh të zhvillimit të sëmundjes.”

Ajo beson se ndotja e ajrit vetëm mund të përkeqësojë këto sëmundje dhe t’i bëjë njerëzit edhe më të prekshëm nga COVID.

Siç përmendi ajo, masat për shkak të koronavirusit janë të njohura për qytetarët.

“Por në rastin e ndotjes së ajrit, rekomandimi më i rëndësishëm që mund të themi është se në ato vende ku nivelet e ndotjes së ajrit janë shumë të larta, ne duhet të zbatojmë legjislacionin për të ulur ato nivele të ndotjes. Ne duhet të sigurohemi që, si qytetarë, të jemi të vetëdijshëm për ndotjen e ajrit, i cili ndikon në shëndetin tonë”, tha mjekja.

Ajo vuri në dukje se të gjithë autoritetet shtetërore duhet të kërkojnë të adresojnë shkaqet e ndotjes së ajrit.

Ai e konsideron ndalimin e djegies së lëndëve djegëse fosile si një nga faktorët e rëndësishëm sepse ato kontribuojnë në ndotjen, madje edhe sëmundjet e shkaktuara nga ndotja e ajrit.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy