minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Paralajmërimi i kreut të OBSH: Kjo nuk do të jetë pandemia e fundit - Struga.net

Paralajmërimi i kreut të OBSH: Kjo nuk do të jetë pandemia e fundit

0

Edhe pse muajt e fundit ka qenë shpesh herë në qendër të kritikave për mënyrën sesi e përballoi pandeminë e koronavirusit, OBSH lëshon një tjetër deklaratë të kritikueshme, që të paktën nuk shkon me momentin që po përballet bota për shkak të Sars-Covid-2.

Gjatë një deklarate për shtyp nga Gjeneva, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus u shpreh se kjo nuk do të jetë pandemia e fundit që do të godasë botën dhe për këtë arsye iu bëri thirrje qeverive që të shtojnë investimet në shëndetit publik.

“Shëndeti publik është themeli i stabilitetit social, ekonomik dhe politik. Pa një sistem shëndetësor të shëndoshë vendet nuk mund t’i përgjigjen si duhet pandemive”, u shpreh Ghebreyesus.

“Historia ka tregua se pandemitë janë pjesë e jetës. Por kur të vijë e radhës, bota duhet të jetë gati më shumë se kësaj here”, përfundoi ai.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy