minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Pas presidentit të Këshillit reagon edhe presidentja e Komisionit Europian: Mbështesim fuqimisht propozimin e Ramës - Struga.net

Pas presidentit të Këshillit reagon edhe presidentja e Komisionit Europian: Mbështesim fuqimisht propozimin e Ramës

0

Fill pasi Këshilli i Evropës dhe Presidenti i saj Charles Michel pranoi propozimine kryeministrit Rama në cilësinë e kreut të OSBE për të zhvilluar një takim me presidentin bjellorus Lukashenko dhe lideren e opozitës SvetlanaTikhanovkaya, ka ardhur edhe reagimi i presidentes së Komisionit Europian Ursula von der Leyen.

Mësohet se ajo ka përforcuar qëndrimin e Këshillit të Europës duke çmuar propozimin për zgjidhjen e konfliktit nga ana e OSBE-së.

“Jemi të gatshëm të angazhohemi në të gjitha mënyrat e mundshme për të ndjekur nga afër tranzicionin paqësor demokratik të pushtetit në Bjellorusi. Ne mbështesim hapjen e dialogut midis autoriteteve dhe opozitës. Dhe kishte një mbështetje të fortë për një rol të OSBE-së. OSBE-ja mund të kërkojë mënyra për të lehtësuar dialogun në Bjellorusi. Bjellorusia është anëtare e OSBE-së. Nuk është aq shumë për ndërmjetësimin, por për hapjen e kanaleve të komunikimit brenda Bjellorusisë”, nënvizohet në deklaratën e përcjellë. (TemA)

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy