minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Pas SHBA-së, prag skandali me policinë edhe në Francë - Struga.net

Pas SHBA-së, prag skandali me policinë edhe në Francë

0

Teksa e gjithë bota ka kthyer sytë nga protestat që po zhvillohen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër policisë, duket se Franca është në prag të një skandali të ngjashëm.

Disa komente të bëra nga punonjësit e policisë dhe xhandarmërisë franceze në një grup privat në Facebook, janë bërë publike në media dhe kanë ngjallur zemërimin e qytetarëve.

Në këto komente të policëve francezë, ka deklarata raciste dhe seksiste ndaj personave që kanë qenë viktima të brutalitetit të policisë.

Në këtë grup privat në Facebook, punonjësit e policisë dhe xhandarmërisë tallen me qytetarët e dhunuar nga policia dhe përdorin terma racistë.

Për këtë ngjarje ka reaguar ministri i Brendshëm i Francës, i cili i ka konsideruar të papranueshme këto komente dhe që baltosin uniformën e policisë, nëse provohen se janë të vërteta.

Nga ana tjetër, Prokuroria e Francës ka nisur një hetim për punonjësit e policisë që janë pjesë e atij grupi privat në Facebook. Ata do t’u nënshtrohen një hetimi disiplinor.

Edhe zyrtarë të tjerë të qeverisë franceze kanë dënuar komentet e pahijshme dhe i kanë konsideruar si “veprime të mjerueshme të disa individëve”. Ndërsa kritikët thonë se racizmi është një problem sistematik në Francë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy