minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Polonia kërkon samit të jashtëzakonshëm për Bjellorusinë - Struga.net

Polonia kërkon samit të jashtëzakonshëm për Bjellorusinë

0

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki u ka bërë thirrje krerëve të Komisionit Europian dhe Këshillit Europian që të mblidhen në një samit të jashtëzakonshëm në lidhje me Bjellorusinë, njoftoi zëdhënësi i qeverisë.

”Ankesa i është dërguar presidentes së KE-së Ursula von der Leyen dhe presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel”, njoftoi Piotr Mueller.

Komunikata e botuar në faqen e internetit të Zyrës së Kryeministrit nënvizoi se, pas zgjedhjeve presidenciale, autoritetet bjelloruse kishin përdorur forcë kundër qytetarëve të tyre që kërkuan ndryshime.

”Të paktën një person u vra dhe dhjetëra u plagosën në përleshjet midis policisë dhe protestuesve pas zgjedhjeve presidenciale në Bjellorusi”, sipas grupit të të drejtave ”Pranvera 96”.

“Ne duhet të tregojmë solidaritet dhe të mbështesim bjellorusët në përpjekjen e tyre për liri. Kjo është arsyeja e thirrjes së kryeministrit polak”, thuhet në komunikatë.

Presidenti bjellorus, Aleksander Lukashenko fitoi rizgjedhjen me mbi 80% të votave në zgjedhjet presidenciale.

Svjetlana Tihanovskaja, një ish-mësuese anglishteje, e cila që doli si rivalja kryesore e Lukashenkos në zgjedhjet e së dielës, fitoi 9,9%.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy