minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Pompeo, duarbosh nga Lindja e Mesme: Askush s’i ndjek Emiratet - Struga.net

Pompeo, duarbosh nga Lindja e Mesme: Askush s’i ndjek Emiratet

0

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo vizitoi Omanin të enjten, ndalesa e fundit e turneut të tij në Lindjen e Mesme, e cila filloi me qëllimin për të përdorur një moment të favorshëm për normalizimin e marrëdhënieve midis vendeve arabe dhe Izraelit, pas marrëveshjes së fundit për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis Emirateve të dhe Izraelit.

Por ai u largua nga Omanin, dukshëm me duar bosh, sepse asnjë nga vendet arabe konservatore që ai vizitoi nuk është i gatshëm të ndjekë veprimin e Emirates, komentojnë disa media.

Pompeo njoftoi në Tëitter se ishte takuar me Sulltan Haitham bin Tariq al-Said të ri të Omanit dhe diskutoi mbi rëndësinë e ndërtimit të paqes, stabilitetit dhe prosperitetit rajonal përmes Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GÇ).

Agjensia zyrtare e lajmeve në Oman – ONA raportoi pas takimit se “u diskutuan” aspektet e bashkëpunimit dypalësh ekzistues midis sulltanatit dhe Shteteve të Bashkuara “, por nuk pati aludime në marrëdhëniet me Izraelin.

Pompeo ishte zyrtari i parë i lartë perëndimor që u takua me Sulltan Haitham, pasardhësin e Sulltan Qaboos, i cili ndërroi jetë në janar dhe sundoi Omanin për pesë dekada.

Nuk ka shpresë për një kthesë të shpejtë

Omani ka kohë që është në dialog me Izraelin dhe ka mirëpritur njoftimin e fundit për normalizimin e marrëdhënieve të vendit me Emiratet, duke riafirmuar mbështetjen e tij për palestinezët.

Shefi i diplomacisë amerika hprehu shpresë se vendet e tjera do të ndiqnin Emiratet, një shtet i tretë arab, pas Egjiptit dhe Jordanisë, i cili ka vendosur marrëdhënie diplomatike me Izraelin.

Por të martën, qeveria kalimtare e Sudanit uli shpresat për një kthesë të shpejtë, duke thënë se nuk kishte asnjë mandat për të ndërmarrë një hap kaq të rëndësishëm.

Bahreini veproi në mënyrë të ngjashme, duke vlerësuar se marrëveshja me Izraelin nuk do të funksionojë pa krijimin e një shteti të pavarur palestinez, njoftojnë media izraelite.

Pomepo vizitoi Izraelin, Sudanin, Bahreinin, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Omanin si pjesë e një turneu në Lindjen e Mesme.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy