minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Pse opozita s’doli në protesta, kundër ndryshimeve Kushtetuese? - Struga.net

Pse opozita s’doli në protesta, kundër ndryshimeve Kushtetuese?

0

Nga Kreshnik Spahiu

Vetëm po të kaloni mbi trupin e Lul Bashës, do mund ta ndryshoni Kushtetutën.

Kjo është barcaleta që këto kohë qesh çdo kush në tavolina, sa herë që Zoti Luli kërcënon që diçka nuk do ndodh.

Po, u betua Luli, gjithmin ndodh e kundërta.

Kushtetuta ka 7 ditë që është ndryshuar dhe opozita nuk ka nxjerr dot as 7 veta në protesta.

Por a e dini pse ajo nuk doli në shesh për të kundërshtuar:

– sepse ajo nuk ka më asnjë bashki nën kontrroll, me paratë dhe punonjsit e së cilave mbushte sheshet. Bashkia e Kamzës, Lezhës, Vorës, Shkodrës, Tropojës, Kuksit, etj nuk drejtohen nga kryetar demokrat që të mbushin autobusët me stafin e bashkive dhe ti nisin ata me sufllaqe drejt Tiranës.

– sepse dega e Partisë Demokratike për Tiranën është inegzistente

– sepse opozita u përpoq të protestoj për Teatrin dhe nuk mblodhi as 500 veta

– sepse protesta e fundit e opozitës ka qenë në 30 qershor 2019 dhe ka më shumë se 1 vit pa protesta

– sepse askush nuk beson më Lulzim Bashën që mund filloj një kauzë dhe nuk e tradhëton rrugës

– sepse as ndërkombëtarët nuk mbështesin protestat me lider të korruptuar dhe në mënyrë të dhunshme

– sepse Kushtetuta u ndryshua por u me lista të hapura i miratua dhe opozita nuk mund protestoj kundër popullit i cili kërkon të zgjedh deputetë dhe jo ti emëroj kryetari.

– sepse nga ndryshumet kushtetuese nuk doli ajo çfarë gënjeu Zoti Luli, që koalicionet nuk do lejoheshin. Përkundrazi, koalicionet do lejohen si në gjithë Europën me një listë unike

– sepse opozita është e përçarë nga kjo kauzë pasi LSI përfiton 40 emra në listën unike prej 140 kandidat të opozitës,

– sepse Partia Demokratike nuk ka moral të kundërshtoj ndryshimet kushtetuese të njëanshme pasi ajo i ndryshoj me Berishën sistemin zgjedhore për 24 orë në 2008 duke detyruar Ilir Metën dhe 20 deputet opozitës atëhershme të bllokoj parlamentin me grevë urie.

– sepse në thelb Monika dhe Iliri janë dakort me ndryshimit Kushtetuese sepse do përfitojnë dy fishin e PD.

Opizita sot është e ndëshkuar të vuaj të njëjtën arogancë pushteti me të cilën ajo u soll 10 vjet më parë.

Nëse e gris kushtetutën për interesat e kryetarit, atëhere do paguash të njëjtin haraç.

10 vjet më parë Berisha ndryshoi sistemin zgjedhore dhe Kushtetutën sepse i plasi Gërdeci. Sot Partia Demokratike duhet të duroj ndryshimet kushtetuese jo se plasi depo në Bejrut por sepse duhet duroj formulën e “Gërdecit” koalicioneve ku sipas lighit dhe rezultatit zgjedhjeve 2017, nga lista me 140 deputet, do i duhet 65 emra ti marr nga “Opozita e Bashkuar”, pavarsisht se Luli po nxiton të publikoj 2000 propozime pa përmendur asnjë emër apo kandidat aleatësh.

Në fund do i plasi “Gërdeci” kur:

– Komisioni Nishani, Rruli, Mustafaj do u duhet që gjysmën e listës ta qethin oër aleatët e koalicionit.

– Kur 1940 emra të propozuar nga baza ta shohin veten në koshin e plehrave të SHQUP sepse do u duhet tu ndrrohen emrat me gjimnazisteve që vendos Monika në lista.

Duroni dhe pak muaj, dhe zhurma e shpërthimit të listave do jetë më shurdhuese se Gërdeci apo Bejruti.

Prandaj, askush nuk mendon të protestoj se jo vetëm që nuk u shkon askush prapa, por mund të ndodh të shqyhen për listat që tek “Ura e Lanës”, pa mbërritur turma tek Kryeministria.

Duroni 8 muaj, dhe do i dëgjoni krismat.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy