minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Shuhet në moshën 98-vjeçare violinisti i famshëm izraelit Ivry Gitlis - Struga.net

Shuhet në moshën 98-vjeçare violinisti i famshëm izraelit Ivry Gitlis

0

Ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare në Paris violinisti i njohur izraelit Ivry Gitlis. Lajmi për vdekjen e tij është njoftuar nga familjarët.

Një figurë jashtëzakonisht karizmatike me pasion për eksperimente, Gitlis është përshkruar si një nga më të mirët modernë të muzikës klasike.

Ai luajti me orkestrat më të mira në botë, por në të njëjtën mënyrë duke performuar me yje të rokut dhe virtuozët e xhazit.

Në vitin 1955, ai u bë muzikanti i parë izraelit që luajti në Bashkimin Sovjetik.

Gitlis ishte gjithashtu një avokat i vendosur i procesit të paqes Izrael-Palestinë.

Ai lindi në vitin 1922 në Haifa nga prindër hebrenj që ishin larguar nga Ukraina dhe filloi të luante violinë kur ishte gjashtë vjeç.

Gitlis kishte një karrierë të suksesshme muzikore dhe ishte ambasador i vullnetit të mirë për Kombet e Bashkuara.

Share.

Leave A Reply

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy