minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Skemat e reja të shteteve që ftojnë punëtorë jashtë vendit - Struga.net

Skemat e reja të shteteve që ftojnë punëtorë jashtë vendit

0

Në fillim të marsit, banorja e Manhattan Sadie Millard ishte duke vizituar me të dashurin e saj në Bermuda ndërsa Nju Jork filloi të izolohej për shkak të Covid-19. Në vend që të kthehej në shtëpi, ajo filloi të punonte në distancë në distancë punën e saj si zyrtari kryesor administrativ i një tregtari. Tani, Millard shpreson që të mos kthehet në Nju Jork të paktën për një kohë. Ajo po aplikon për një certifikatë të re banimi një vjeçare përmes programit “Work from Bermuda”, i cili hyri në fuqi më 1 gusht. Kjo do t’i lejonte asaj të jetojë dhe të punojë në mënyrë legale nga distanca deri në 12 muaj në Territorin Britanik Overseas, i cili shtrihet në Atlantikun e Veriut rreth 1,050 km (650 milje) larg bregdetit të Karolinës së Veriut të SHBA.

“Mendimi im ishte, nëse do të jem këtu ose atje, më mirë të jem në Bermuda ku ndihem shumë më e sigurt duke pasur parasysh rregulloret e forta që qeveria ka vendosur për testimin dhe menaxhimin e virusit. Dhe nëse duhet të kthehem në Nju Jork për ndonjë takim, është pothuajse më shpejt të fluturoj nga Bermuda sesa të përzënë nga vendi i pushimeve të Nju Jorkut, Hamptons,” shpjegon ajo. Bermuda është midis një numri të territoreve dhe kombeve të vegjël rreth globit të cilët, pasi menaxhuan me sukses valën e parë të virusit, tani po japin viza pune për një vit me shpresën për të zbutur ekonomitë e goditura me një fluks të huajsh. Këto skema të reja vizash paraqesin një version 2të stilit të jetesës nomadr dixhitale, e cila është më e ngadaltë, më e llogaritur dhe në disa raste, synon një audiencë krejtësisht të ndryshme tani që puna në distancë ka hyrë gjithandej.

Në një sondazh global nga firma kërkimore dhe këshilluese Gartner, më shumë se 80% e 127 udhëheqësve të ndërmarrjeve të anketuara thanë që ata planifikojnë të lejojnë punë në distancë të paktën me kohë të pjesshme edhe pasi të bëhet e sigurt për t’u rikthyer në zyrë. Është një lajm i mirë për shumë punëtorë që kanë kaluar izolimin duke parashikuar mënyra të punës që nuk përfshijnë ndarjen e hapësirës me bashkëshortin e tyre në tryezën e kuzhinës.
“Njerëzit kanë kaluar katër dekadat e fundit duke kërkuar më shumë fleksibilitet për të punuar nga shtëpia dhe pandemia e bëri këtë realitet,” thotë Dave Cook, një studiues në universitetin Departamenti i Antropologjisë i Kolegjit London, i cili është i specializuar në nomadizmin dixhital.

Kjo është arsyeja pse opsione të tilla si të punosh nga Bermuda nuk janë vetëm tërheqës por edhe potencialisht realiste. Zyrtarët qeveritarë në Bermuda, të cilët rihapën kufijtë e saj më 1 korrik, vunë re se turistët po pyesnin se si të zgjasin vizat e tyre të hyrjes 90-ditore. Ndërkohë, komuniteti i turizmit pa vizitorët duke bërë gjëra që nuk kishin bërë kurrë më parë, të tilla si prenotimi i vilave për muaj me radhë.

“Ky ishte momenti i llambës për ne”, thotë Glenn Jones, kryetar i përkohshëm i Autoritetit të Turizmit në Bermuda.
Përveç tarifës së aplikimit prej 263 dollarë , Bermuda ka relativisht pak kufizime në vizë, e cila lejon hyrje dhe dalje të shumëfishta. Ju duhet të keni sigurim shëndetësor të vlefshëm, të demonstroni mjete ‘të mjaftueshme’ (megjithëse nuk ka shifër të vështirë) dhe në rastin e studentëve, të tregoni dëshmi të regjistrimit në një kolegj.

“Shpresojmë që kjo vizë mund të jetë një test për disa njerëz të biznesit edhe nëse ata nuk janë përcaktuar domosdoshmërisht në një provë pasi ata mund të dashurohen me vendin dhe duan ta bëjnë atë një shtëpi të përhershme biznesi,” thotë Jones.

Një mundësi unike Bermuda është vetëm një shembull i këtyre programeve të punës në distancë. Ishulli i Karaibeve Barbados zbatoi një plan të ngjashëm 12-mujor të “Vulës së Mirëseardhjes” në 24 korrik. Ka një tarifë më të lartë se skema e Bermudës (2,000 dollarë për individë ose 3,000 dollarë për familje, aplikantët duhet të bëjnë të ardhura vjetore të paktën 50,000 $). Një vend tjetër i varur nga turizmi, Gjeorgjia, njoftoi një projekt të ngjashëm për të joshur nomadët dixhitalë në korrik.

Shumica e këtyre skemave u ngritën si mjete shërimi të shpejta për të mbrojtur sektorin e turizmit të goditur rëndë nga Covid-19.

Të gjitha vendet që ofrojnë këto viza të reja kanë parë relativisht pak infeksione të koronavirusit dhe secili ka miratuar protokolle të rrepta, duke filluar nga karantinat e detyrueshme 14 ditore. Megjithatë, me mungesë të studimeve të ndikimit ekonomik të bëra paraprakisht, mbetet të shihet se çfarë efekti do kenë këto viza në kombet dhe territoret që i promovojnë ato. Ajo që është më e qartë për të dalluar është se numri i njerëzve në gjendje të aplikojnë për këto lloj vizash mund të rritet të paktën, midis atyre vendeve ë kanë qrnë më pak të prekur nga rënia ekonomike globale.(BBC, Gazeta “Si”)

Share.

Leave A Reply

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy