minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
STUDIMI/ “Të mirat” e pandemisë: 1 milion njerëz heqin dorë nga duhani vetëm në Angli, shkak frika nga Covid - Struga.net

STUDIMI/ “Të mirat” e pandemisë: 1 milion njerëz heqin dorë nga duhani vetëm në Angli, shkak frika nga Covid

0

Sipas një studimi të kohëve të fundit në Mbretërinë e Bashkuar nga Action on Smoking and Health (ASH), i kryer ndërmjet 15 prillit deri më 20 qershor-it, më shumë se një milion njerëz në Britani kanë hequr dorë nga pirja e duhanit.

Nga ata njerëz, gati gjysma (41%) thanë se masa ishte një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj shqetësimeve të rritura shëndetësore gjatë pandemisë koronavirus, shtoi studimi. Reagimi i tyre është i kuptueshëm: COVID-19 dihet që së pari sulmon sistemin e frymëmarrjes, me simptoma që përfshijnë një kollë të keqe dhe gulçim.

Në muajt e fundit, studiuesit janë përpjekur të zbulojnë se sa e fortë është lidhja midis duhanpirësve dhe rasteve të rënda të koronavirusit. Një studim i kohëve të fundit nga Shoqëria për Kërkime mbi Nikotinën dhe Duhanin zbuloi se duhanpirësit kanë gati dy herë më shumë të ngjarë të zhvillojnë simptoma të rënda të koronavirusit.

Një studim tjetër i publikuar muajin e kaluar nga studiuesit në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko, zbuloi se një në tre të rinj të moshave midis 18 dhe 25 vjeç kanë rrezik më të madh të rasteve të rënda të COVID-19, me zakonet e pirjes së duhanit që luajnë një pjesë të madhe si shkaktari kryesor.

Duhanpirësit e rinj duket se po heqin dorë nga pirja e duhanit në një shkallë shumë më të lartë se sa ‘homologët’ e tyre të vjetër. Studimi i ASH zbuloi se nga 1 milion njerëz që u larguan nga vesi i duhanit nga prilli deri në qershor, 400,000 ishin të moshës midis 16 dhe 25 vjeç.

“Për të rinjtë, ekziston një dëshirë që në përgjithësi të jenë më të shëndetshëm, dhe të marrin kontrollin në kohë jetën e tyre, kur ai kontroll është hequr“, tha Hazel Cheeseman, drejtori i politikave për ASH për Business Insider.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy