minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Studimi: Temperaturat e larta nuk ndikojnë në largimin e koronavirusit - Struga.net

Studimi: Temperaturat e larta nuk ndikojnë në largimin e koronavirusit

0

Shumë mjekë hamendësuan se temperaturat e larta të verës do ta shkatërrojnë virusin korona, studimet tregojnë të kundërtën, transmeton albinfo.ch.

Sipas analizave aktuale, lagështia e lartë dhe temperaturat e verës në të vërtetë nuk mund të kufizojnë përhapjen e koronavirusit.

Lloji i ri i virusit korona përhapet kryesisht përmes spërklave që dalin kur flisni, kolliteni ose teshtini. Ato mund të qëndrojnë në ajër për një periudhë të caktuar kohe. Nëse dikush thith këto pika, rreziku i infeksionit rritet jashtëzakonisht shumë.

Dihet se vala e gripit dobësohet gjatë verës. Ndoshta sepse temperaturat e larta, lagështia dhe rrezet e diellit ndikojnë në patogjenët. Përveç motit, faktorët socialë luajnë gjithashtu një rol. Njerëzit janë më shumë jashtë, shumë prej tyre shkojnë me pushime, në vend të zyrës me plan të hapur. Kjo ul rrezikun e infeksionit. Fëmijët konsiderohen të jenë super përhapës, veçanërisht me valë gripi, por shkollat ​​janë mbyllur gjatë verës.

Por sa i përket koronavirusit, studiuesit shpresuan se në muajt e verës do të dobësohet, doli e kundërta. Mbështetja vetëm në motin dhe ngritjen e temperaturës është e rrezikshme, tregojnë studimet e fundit, shkruan Der Spiegel, transmeton albinfo.ch.

Temperaturat e larta dhe lagështia nuk mund të ndalojnë Covid-19, raportojnë studiuesit në revistën “Canadian Medical Association Journal (CMAJ)”. Kufizimet e kontaktit, ndalimi i ngjarjeve madhore dhe mbyllja e shkollave, sidoqoftë mund të ndikojnë në mospërhapje, por jo edhe temperaturat.

Studimi: Temperaturat e larta nuk ndikojnë në largimin e koronavirusit shkruan Albinfo.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy