minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Tipari ‘futurist’ që mund ta bëjë iPhone 12 më të shpejtin të prodhuar ndonjëherë nga Apple - Struga.net

Tipari ‘futurist’ që mund ta bëjë iPhone 12 më të shpejtin të prodhuar ndonjëherë nga Apple

0

IPhone 12 i ri ka të ngjarë të ketë azhurnimet e pritura: një procesor më të shpejtë, softuerin më të fundit iOS, lidhjen wireless 5G dhe një mori azhurnimesh të tjera që duhet ta bëjnë iPhone 12 smartphone-in më të shpejtë të prodhuar ndonjëherë nga Apple.

Por më shumë se çdo zile apo bilbil tjetër, një tipar i ri mund ta bëjë iPhone 12 të ndihet dukshëm më avangardë: Një ekran me shpejtësi të lartë të rifreskimit.

Një thashethem që ka vazhduar masivisht këtë vit është një ekran 120 Hz. Ky është një ekran që mund të shfaq 120 korniza të ndryshme, ose imazhe, për sekondë.

Ekrani aktual i iPhone, si shumica e ekraneve të smartphone dhe kompjuterëve, është i bllokuar me 60 Hz, ose 60 korniza për sekondë. Edhe pse sot kjo nuk ndihet si e ngadaltë, sepse kështu jemi mësuar, imagjinoni të mbani në duart tuaja një ekran 120 Hz, atëherë do të pyesni më siguri veten se si keni mbijetuar ndonjëherë me një ekran me 60 korniza për sekondë.

Ekranet me ritme të larta të rifreskimit shfaqen më shpejt. Kur lëvizni, trokitni lehtë mbi një aplikacion ose luani një lojë, telefoni duket se po u bindet komandave tuaja menjëherë. Edhe në telefonat me procesorë më të ngadaltë, ekranet me shpejtësi të lartë të freskimit ndjehen më shpejt se telefonat me 60 Hz.

Telefonat e nivelit të lartë Android, përfshirë Samsung Galaxy S20, Google Pixel 4 dhe OnePlus 8 Pro, kanë ekrane 90 Hz ose 120 Hz. Por shumica e përdoruesve të iPhone ndoshta nuk e dinë ndryshimin – ose atë që po u mungon.

Problemet me ekranet me shpejtësi të lartë të rifreskimit janë të dyfishta:

Së pari, ata shpesh sakrifikojnë densitetin e pikselëve, duke formuar numrin 4K në ekranet HD 1080p – por me ekranet Retina që ofrojnë qartësi shumë më larg se ç’mund të perceptojë syri i njeriut, kjo nuk do të bëjë shumë ndryshime për shumicën e njerëzve.

E dyta është një tërheqje e vërtetë: Ekranet me normë të lartë referimi thithin shumë bateri. Duhet shumë më shumë energji për të mbajtur azhurnimin e shpejtë të ekranit.

Apple ka vlerësuar jetën e saj të baterisë si një nga pikat më të mëdha të shitjes për iPhone. Kjo është arsyeja pse, nëse Apple shfaq një ekran me shpejtësi të lartë të rifreskimit, ai ndoshta do ta ndezë dhe çaktivizojë automatikisht në varësi të aplikacionit që po përdorni. Telefonat Android kanë tendencë të kenë ritme të rifreskimit të adaptueshëm që ndizen dhe fiken në situata të caktuara për të kursyer jetën e baterisë.

Ruajtja e jetëgjatësisë së baterisë do të jetë veçanërisht e rëndësishme për iPhone 12, i cili pritet të përfshijë lidhjen 5G – në vetvete një rrjedhë e madhe në jetëgjatësinë e baterisë. IPad Pro ka një ekran 120 Hz, por ka një bateri dukshëm më të madhe se iPhone.

Nëse iPhone 12 sjell 5G dhe një ekran 120 Hz, kjo do të përfaqësojë një hap serioz përpara për Apple.(CNN)

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy