minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Trump mbështet kompaninë Oracle për të blerë TikTok - Struga.net

Trump mbështet kompaninë Oracle për të blerë TikTok

0

Presidenti Trump shprehu mbështetjen e tij të martën për Oracle Corp. ORCL 2.20% për blerjen e operacioneve të TikTok në SHBA, duke shtuar një kthesë të re në ofertën për aplikacionin e ndarjes së videove në pronësi kineze.

Oracle është një hyrje e re në negociatat për TikTok, pronari i të cilit ByteDance Ltd. po përballet me një afat e nga administrata Trump për të devijuar nga operacionet e saj në SHBA.

Oracle, një gjigant në programin e biznesit, ka pasur diskutime paraprake në lidhje me bashkimin me disa prej investitorëve ekzistues të ByteDance për të blerë operacionet e TikTokut në SHBA. por nuk është e qartë se sa kanë përparuar bisedimet, thanë njerëz të njohur me këtë çështje.

Microsoft Corp. MSFT 0,58% tha në fillim të këtij muaji se ishte në negociata me ByteDance dhe se po bashkëpunonte me Shtëpinë e Bardhë. Twitter Inc. TWTR 0,11% është gjithashtu duke eksploruar një ofertë, ka raportuar më parë Wall Street Journal.

Financial Times më herët do të raportonte përfshirjen e Oracle në këto negociata.

Oracle ka lidhje më të ngushta me Shtëpinë e Bardhë sesa shumica e palëve të tjera të përfshira në transaksion. Larry Ellison, bashkëthemeluesi i kompanisë, kryetari dhe aksionari më i madh, në fillim të këtij viti organizoi një festë për mbledhje fondesh në shtëpinë e tij për presidentin. Shefi Ekzekutiv Safra Catz gjithashtu ka punuar në komitetin ekzekutiv për ekipin e tranzicionit Trump në 2016.

Oracle, në shumë aspekte, do të ishte një blerës më i papritur sesa Microsoft për aplikacionin e videove me target të rintë. Ashtu si Microsoft, kompania e bazës së të dhënave është përqendruar kryesisht në klientët e korporatave dhe ka investuar shumë në nxitjen e biznesit të saj me cloud. Por Microsoft ka disa produkte që përballen me konsumatorin, siç është biznesi i tij i videogameve Xbox dhe motori i kërkimit Bing që i mungon Oracle. Microsoft ka thënë se po kërkonte të binte dakord për një marrëveshje nga mesi i shtatorit.

Oracle mbi të gjitha nuk ka xhepat e thellë të Microsoft. Kompania me bazë në Redmond, Wash. ka më shumë se 136 miliardë dollarë para cash. Redwood City, Oracle me bazë në Kalif përfundoi vitin e fundit fiskal me rreth 37 miliard dollarë para dhe ekuivalentë pasurie.

TikTok ka qenë në kërkim të një blerësi të mundshëm i cili mund të sjellë ekspertizën inxhinierike të nevojshme për të mbajtur shërbimin dhe të funksionojë pas ndarjes nga ByteDance, tha dikush i njohur me marrëveshjen. Oracle ka zgjeruar biznesin me informatikë cloud dhe mund të zhvendosë shërbimin e TikTok të SHBA-së në serverat e vet.

Oracle po punon me Sequoia Capital dhe General Atlantic, investitorë që tashmë kanë aksione në ByteDance, thanë disa nga burimet pranë çështjes.

Trump të martën gjithashtu përsëriti qasjen e tij që çdo blerës i TikTok duhet të bëjë një pagesë të konsiderueshme për qeverinë e SHBA-ve si pjesë e transaksionit.

“Unë mendoj se Microsoft e dëshiron këtë marrëveshje, ashtu si edhe Oracle. Dhe ndoshta kështu edhe të tjerët që kanë hyrë në marrëveshje të mundshme. Por ata duhet të sigurohen që Shtetet e Bashkuara të kompensohen mirë. Sepse ne jemi ata që e bëjmë të mundur. Kështu që Thesari ynë duhet të kompensohet shumë mirë ”.

“Ju duhet të vendosni para në Thesar,” tha ai.

Komentet e zotit Trump pasojnë një seri urdhrash ekzekutivë nga presidenti që caktojnë një afat 45-ditor për një kompani amerikane për të blerë operacionet e TikTok në SHBA, si dhe një afat 90-ditor që transaksioni të përmbyllet.

I pyetur të martën nëse Oracle do të ishte një blerës i mirë për TikTok, Presidenti Trump tha: “Epo unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyer dhe se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person brilant. Unë mendoj se Oracle do të ishte me siguri dikush që mund ta menaxhonte mirë atë kompani. “

Administrata Trump ka thënë se TikTok përfaqëson një kërcënim për sigurinë kombëtare sepse është në pronësi të një kompanie kineze. ByteDance ka kundërshtuar në mënyrë të përsëritur pretendimet e SHBA-ve se do të ndante informacione për përdoruesit amerikanë me qeverinë kineze.(Wall Street Journal)

Share.

Comments are closed.