minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Vaksina ruse anti-COVID hyn në qarkullim, Sputnik V do të testohet tek mbi 40 mijë persona - Struga.net

Vaksina ruse anti-COVID hyn në qarkullim, Sputnik V do të testohet tek mbi 40 mijë persona

0

Vaksina e parë ruse kundër koronavirusit Sputnik V, zhvilluar nga Instituti i Kërkimeve Gamaleya në epidemiologji dhe mikrobiologji, ka filluar të mbërrijë në spitale, deklaroi ministri rus i Shëndetësisë Mikkhail Murashko.

“Sot, një ar më e dukshme është shfaqur në vendin tonë, kjo vaksinë ka filluar të hyjë në qarkullim duke përfshirë këtu faqen e internetit të Bashkisë së Moskës, ku regjistrimi për pjesëmarrje në provat klinike të Fazës 3 është hapur”, deklaroi ai.
“Studimi do të jetë edhe më i gjerë, gati 40 000 persona do të marrin pjesë”, theksoi Murashko.

“Dorëzimet në strukturat mjekësore janë pjesë e fazës 3 të provave klinike të vaksinës”, shtoi ai. Edhe presidenti rus, Vladimir Putin mbështeti dje vendimin e tij për të ndjekur me shpejtësi miratimin e vaksinës së re antiCOVID-19 të vendit të tij, duke theksuar se një vaksinë e dytë do të ishte e gatshme në shtator. “Ne e kemi bërë këtë në mënyrë rigoroze në përputhje me ligjin rus”, theksoi Putin në një intervistë për kanalin televiziv “Rossiya 1”.

Vaksina ruse anti-COVID hyn në qarkullim, Sputnik V do të testohet tek mbi 40 mijë persona shkruan Albinfo.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy