minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Viti 1843: Kur Vlora dhe Durrësi figuronin në listën normale të porteve europiane (sikurse Amsterdami, Venezia, Liverpool-i etj) - Struga.net

Viti 1843: Kur Vlora dhe Durrësi figuronin në listën normale të porteve europiane (sikurse Amsterdami, Venezia, Liverpool-i etj)

0

Gazetari Armand Plaka ka publikuar në faqen e tij të facebook, faksimilen e një artikulli të vitit 1843 ku porti i Vlorës dhe Durrësit figuronin në listën normale të porteve europiane (sikurse Amsterdami, Venezia, Liverpool-i etj).

“1843: Vlora dhe Durresi figuronin ne listen normale te porteve europiane (sikurse Amsterdami, Venezia, Liverpool-i etj) me te cilat operonte vazhdimisht Lloyd-i i famshem austriak, sikurse na deshmohet ne kete gazete apo buletin ne gjuhen italiane te shoqerise se famshme te kohes.

Italishtja ishte nje nga gjuhet qe perdorej ne ish-perandorine dualiste pasi dhe rajonet rreth Triestes dhe Istrias i perkisnin asaj.

Ne rastin konkret ajo merrte edhe me shume rendesi, sepse behej fjale per Mesdheun ku italishtja ishte nje gjuhe mjaft e perdorur.”-shkruan Plaka teska poston foton. (TemA)

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy