minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
FOTO/ Një ‘luledielli’ nga NASA për të zbuluar alienët - Struga.net

FOTO/ Një ‘luledielli’ nga NASA për të zbuluar alienët

0
jtdwwzfxsgaicqf0mcsp

Mund të duket si një luledielli, që është gati për të çelur, por në fakt kjo është përpjekja më e fundit nga NASA për të fotografuar planetet aliene.

Kjo ‘lule’ arrin që të bllokojë dritën nga ylli, duke u lejuar teleskopëve që të kenë një pamje më të qartë në brendësi të planeteve.

Ekspertët thonë se një shpikjë e tillë mund të revolucionarizojë kuptimin tonë për jetën në hapësirë.

Shkencëtarët kanë zbuluar disa planete të ngjashme me Tokën, por ka qenë e vështirë që të vëzhgoheshin për shkak të dritës së yllit, rreth të cilit rrotullohen.

Tani kjo ‘luledielli’ do pozicionohet mes teleskopit dhe yllit, duke ia bllokuar dritën këtij të fundit.

Duke shmangur këtë vështirësi, teleskopët mund të fotografojnë planetet, duke pasur kështu mundësi të gjejnë prova nëse aty ka jetë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy