minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
29 vite Pavarësi/ Maqedonia e Veriut kujton shkëputjen nga Ish Jugosllavia - Struga.net

29 vite Pavarësi/ Maqedonia e Veriut kujton shkëputjen nga Ish Jugosllavia

0

Maqedonia e Veriut shënon sot 29 vjetorin e pavarësisë nga ish-federata jugosllave.

Mbi 95% e qytetarëve votuan pro në referendumin e 8 shtatorit të vitit 1991 për ndarjen nga ish-federata jugosllave.

Kryeministri, Zoran Zaev gjatë ceremonisë së Ditës së Pavarësisë tha se “8 Shtatori” i vitit 1991 kujton ditën kur të gjithë qytetarët u bashkuan për pavarësinë dhe zgjodhën rrugën drejt Bashkimit Europian e NATO-s.


ZORAN ZAEV


KRYEMINISTER I KOSOVES


“Dita e pavarësisë, 8 Shtatori i vitit 1991, do të kujtohet si një ditë kur ne u bashkuam për të zgjedhur rrugën e pavarur, lumturi dhe prosperitet. Udhërrëfyesit e rëndësishëm strategjikë në atë rrugë, ishin NATO dhe Bashkimi Europian. Sot, Republika e Maqedonisë së Veriut është antarë i 30 i aleancës së Atlantikut të Veriut, si dhe një vend në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian”

Duke iu referuar të kaluarës dhe sfidave, Zaev siguroi qytetarët se vendi do të vazhdojë avancimin në rrugën e integrimit duke garantuar një të ardhme më të mirë për të gjithë qytetarët.

29 vite Pavarësi/ Maqedonia e Veriut kujton shkëputjen nga Ish Jugosllavia shkruan Vizion Plus.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy