minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Greqia merr dozat e para të vaksinës, të parët vaksinohen presidentja dhe Mistotakis - Struga.net

Greqia merr dozat e para të vaksinës, të parët vaksinohen presidentja dhe Mistotakis

0

Në ditën e Krishtlindjes, Greqia mori dozat e para të vaksinës. 9.750 vaksina mbërritën me kamionë frigoriferikë dhe do të ruhet në ambiente të veçanta, në temperaturat -70 gradë Celcius.

 

Ashtu si edhe në vendet e tjera, edhe në Greqi grupet e riskut, stafet mjekësore dhe të moshuarit, do të jenë të parat që do të marrin dozën. Vaksinimet do të nisin në 27 dhjetor, në spitalet e Evangelismos, Sotiria, Attica, Thriasio dhe Asclepieion të Voulas në Athinë.

 

Ky proces do të nisë me presidenten Katerina Sakellaropoulou dhe kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, të cilët do të jenë të parët që do të vaksinohen, për të rritur edhe besueshmërinë. Deri në 30 dhjetor, Greqia pret të marrë edhe 83,850 doza të tjera të Pfizer-BioΝTech.

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy