minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme online mortgage broker online university
Tërmeti që “shkundi” Kroacinë, raportohen ndërtesa të dëmtuara - Struga.net

Tërmeti që “shkundi” Kroacinë, raportohen ndërtesa të dëmtuara

0

Disa ndërtesa raportohet se jane demtuar ne Kroaci si pasoje e termetit qe shkundi vendin mengjesin e sotem.

Lekundjet me magnitude 5.1 balle sipas shkalles richterf i ndjene me se shumti ne Kroacine qendrore dhe kryeqytetin Zagreb.

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare tha se epiqendra kishte qene pranë qytetit Sisak – rreth 50 kilometra në jug të Zagrebit.

Tërmeti u pasua nga një lekundje tjetër, me fuqi prej 4.9 shkallësh. Pavaresisht raportimeve te shumta per shtepi te cara e ndertesa te demtuara, fatmiresisht deri tani nuk ka raporte per persona te lenduar.

 

“Kemi tulla në rrugë dhe oxhakë të rënë”, tha Darinko Dumbovic, kryebashkikak i qytetit pranë, Petrinja.

 

Tërmeti shkaktoi panik edhe në Bosnje e Hercegovinë.

Në muajin mars, një tërmet prej 5.3 shkallësh të Richterit shkaktoi dëme të konsiderueshme në Zagreb. Një person vdiq dhe së paku 27 u plagosën./R.E.L

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy