minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Zgjidhja 400-vjeçare për të shërbyer në restorante në kohën e koronavirusit - Struga.net

Zgjidhja 400-vjeçare për të shërbyer në restorante në kohën e koronavirusit

0

Restorante dhe bare të shumtë në Itali kanë rihapur “dritaret e verës”, si pjesë e masave për të kufizuar përhapjen e koronavirusit pas rinisjes së aktivitetit. Në krahinën e Toskanës janë rreth 300 dritare të tilla të vogla, që lejojnë nxjerrjen e pijeve dhe pjatave duke ruajtur distancimin fizik mes klientit dhe kamerierit.

150 prej tyre janë vetëm në Firence, në vulosura në muret e godinave historike në pjesën e vjetër të qytetit. Tradicionalisht, “dritaret e verës”, të njohura në Itali si “buchette del vino”, janë përdorur që në vitet 1630 kur në Itali kishte rënë murtaja.

Ato lejonin tregtarët të shisnin verën pa pasur kontakt me klientët. Tani, rreth 400 vite më vonë, një tjetër pandemi po i detyron pronarët e restoranteve të kthehen pas në kohë. Këtë herë, duke kaluar përmes dritareve të vogla jo vetëm gotën e verës, por edhe kafe, akullore dhe pjata të vogla.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy