minibus hire Leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm struga lajme
Ronaldo apo Messi?! Përzgjidhet sportisti më i admiruar në botë - Struga.net

Ronaldo apo Messi?! Përzgjidhet sportisti më i admiruar në botë

0

Lionel Messi apo Cristiano Ronaldo, cili është më i miri? Ky është debati i përjetshëm në futboll. Të japësh përgjigje është mjaft e lodhshme, nuk gjen dot konsensus të plotë. Dy super yjet janë ndoshta dy futbollistët më të mirë që ka parë ndonjëherë ky sport. Në vend që të vlerësojnë cilësitë e tyre sportive, tifozët e futbollit vazhdimisht po përpiqen t’i krahasojnë ato dhe të argumentojnë se kush është më i miri.

Si e vendosni se cili lojtar është më i mirë? Nga numri i trofeve që ata kanë fituar? Nga numri i golave ​​të shënuar? Nga numri i “Topave të Artë” që kanë fituar? Apo nga sa të njohur dhe me ndikim janë? Epo, nëse është kjo e fundit, Ronaldo është fituesi. Kjo sepse “YouGov” ka publikuar listën e vet vjetore të njerëzve më të admiruar në botë dhe Ronaldo renditet përsëri më lart se Messi.

CR7 është sportisti më të admiruar, duke u vendosur i 6-ti në botë. Ndërkohë, Messi “zvarritet” pas tij, në vendin e 11-të. Legjenda e basketbollit, Michael Jordan, është i 13-ti; padyshim i ndihmuar nga dokumentari i tij “Last Dance”. Virat Kohli i Cricket pozicionohet i 16-ti. Shikoni 20 më të mirët, ndërsa Barack Obama mund Bill Gates në vendin e parë:

p1ej4ro76ut68lcj1coc1c7n1g389.jpg

Interesante, “YouGov” gjithashtu krahasoi vendet ku Ronaldo dhe Messi renditen, me portugezin më të admiruar në 32 nga 42 vendet dhe territoret e anketuara. Më shumë se 45.000 njerëz nga 42 vende dhe territore u anketuan, duke përpiluar listën vjetore. “YouGov” shpjegoi metodologjinë e përzgjedhjes: “Nga janari deri në mars të këtij viti, ne mblodhëm nominime të hapura nga panelistët në 42 vende dhe territore, duke i pyetur ata thjesht: Nga njerëzit e gjallë në botë sot, cilin (burrë apo grua) admironi më shumë?

p1ej4rpfvvkll1mv4var1hl71ef5b.jpg

Këto nominime u përdorën më pas për të përpiluar një listë të 20 burrave dhe 20 grave, që morën më shumë vota dhe u përzgjodhën të paktën në katër vende. 5 deri në 10 figura lokale të njohura u shtuan në lista për vendet individuale. Në punën në terren, të kryer nga maji deri në shtator, ne përdorëm këto lista për të anketuar secilën nga 42 fushat, duke bërë dy pyetje: Cilin admironi vërtet?

Kur të anketuarit mund të bënin zgjedhje të shumëfishta, ne i pyesnim: Cilin admironi më shumë? Në këtë rast, ata mund të zgjidhnin vetëm një person. Këto dy numra u kombinuan në një përqindje të admirimit, të shfaqur në të djathtë të secilit emër, në grafikun e mësipërm dhe tabelën më poshtë, e cila tregon rezultatet e plota për çdo vend, duke përfshirë të famshmit vendas dhe figurat publike.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2014 - 2020 Struga.net | Privacy policy